Keňa

Dovolená Keňa

Dovolená Keňa

Keňa je stát ležící při pobřeží Indického oceánu na východu Afriky. Sousedními státy jsou Uganda, Jižní Súdán, Etiopie, Somálsko a Tanzánie. Do našeho povědomí se Keňa zapsala díky svým úchvatným národním parkům v savaně. Krajinu tvoří vysoké hory, jež střídají jezera, savany, lesy a pláně. Pobřeží tvoří úžasné pláže s jemným bílým pískem, které omývají průzračné vody Indického oceánu.

Zájezdy dovolená.cz letenka Zájezdy invia letenka

Keňa nabízí příležitost k prožití odpočinkové dovolené, během níž se můžete koupat v teplé oceánské vodě. Podél pobřeží se rozprostírá korálový útes, kde se můžete při šnorchlování kochat podmořským světem. Samozřejmostí je účast na výpravném safari, které si rozhodně nesmíte nechat ujít. Jet do Afriky a nevyrazit na safari to prostě nejde.

Nejzajímavější místa

Mezi největší zážitky na safari patří bezesporu migrace pakoňů a zeber v Maasai mara, který probíhá přes řeku Mara od července do října. Pro milovníky národních parků se nabízí dech beroucí scenérie, které zahrnují i šanci prohlédnout si největší velikány v Africe – Kilimandžáro a Mouth Kenya. Vynechat nesmíte ani příkopovou propadlinu, která Keňu protíná a plní jezery, jež jsou domovem mnoha překrásných tvorů, včetně plameňáků.

Hlavní město Nairobi

Je to vstupní brána pro safari. Stačilo jedno století a osada s bažinatou půdou se změnila v prosperující metropoli. Za zmínku jistě stojí Národní park Nairobi, který je díky své rozloze 113 km2 domovem obrovského množství zvířat – gepardů, lvů, nosorožců, žiraf, zeber, pakoňů a spousty dalších druhů. Park leží 20 minut od centra města.

Lake Naivasha a Hell´s Gate

Naivasha patří ke sladkovodním jezerům a je domovem hrochů, jejichž populace je chráněna. Jediné negativum je, že jezero je kalné. Blízko jezera můžete sledovat ptáky, hlavně čápy marabu. Lepší je, když zde zůstanete několik nocí a pobyt spojíte i s návštěvou parku Hell´s Gate, což je rokle s červenými rozeklanými skalami.

Mombasa

Toto obchodní a přístavní město se nachází na ostrově a s pevninou jej spojují mosty a také trajekty. K vidění jsou tu nejen obchodní lodě, ale také tradiční plachetnice. V srdci města můžete procházet křivolakými uličkami, jež jsou typické arabskou architekturou a stálou vůní koření ve vzduchu. Na pobřeží najdete Fort Jesus, což je pevnost, která byla zapsána na seznam UNESCO. Místní letiště se využívá pro přílety a odlety na pobřeží.

Mount Kenya NP

Tento masiv, který najdete zhruba uprostřed Keni, byl zapsán na seznam UNESCO. Jeho vrchol můžete vidět i z Nairobi, jež leží ve vzdálenosti 130 km. Mount Kenya je spolu s Kilimandžárem místem, kde můžete sledovat ledovcové vrcholy v blízkosti rovníku. Mount Kenya je nejen nejvyšší horou v Keni, ale i druhou nejvyšší z celé Afriky. Její výška dosahuje 5199 m nad mořem. Park je znám výskytem vzácných druhů zvířat. Narazíte zde na bongo, slona, buvola, levharta, nosorožce dvourohého, guerézy a mnoho dalších.

Národní park Tsavo

Tsavo je nejen největším parkem v Keni, ale dokonce i na světě. Rozprostírá se na území 20 812 km2. Tsavo protíná hlavní silnice, která spojuje Nairobi s Mombassou. Silnice rozděluje rezervaci na Tsavo East (11 747 km2) a Tsavo West (9 065 km2). Park je populární díky nepřebernému množství živočichů, kteří zde volně žijí. Zároveň tu také najdete tzv. velkou pětku, která je tvořena lvem, slonem, nosorožcem, leopardem a buvolem. Tsavo East jsou nekonečné pláně s křovinatou vegetací, červenou půdou a obrovskými vzrostlými baobaby.

Národní park Nakuru

Jezero Nakuru, které je unikátní díky sirné vodě, se stalo spolu se svým úchvatným okolím v roce 1968 národním parkem. Kolem parku jsou bohaté lesy, zároveň tu žije největší populace nosorožců v celé Keni. Pro turisty jsou tím největším magnetem plameňáci, kterých tu najdete doslova miliony. Místní modrozelená voda je pro ně obrovským zdrojem potravy.

Co dalšího můžete v Keni dělat?

 • Navštívit nejlepší pláž Diani Beach, která nabízí úžasný bílý písek
 • Kochat se národními parky _ Tsavo, Meru, Maasai Mara, Shimba Hills, Amboseli a další.
 • Poznat místní tradice a kmeny – Samburové, Svahilové, Kikujové, Masajové atd.
 • Safari po celém území Keni napříč národními parky
 • Prožijte romantické líbánky v některém luxusním kempu uprostřed národních parků
 • Zahrajte si golf v jednom ze zhruba 40 fungujících golfových klubů. Keňa patří mezi elitní golfové destinace.
 • Kdo chce, může se povalovat na pláži či potápět. Díky tomu, že jsou pobřežní vody teplé celoročně, můžete se bez problémů potápět bez neoprenu.
 • Pokochejte se korálovými útesy, korálovými zahradami a srázy, jež padají až do hloubky 200 metrů.
 • Příznivci vodních radovánek mohou zkusit windsurfing a kite.
 • Udělejte si výlet na ostrov Lamu, kam můžete vyrazit na plachetnici Dhow, jejíž charakteristikou je, že používá pouze jednu plachtu, kterou lze nastavit jakýmkoliv směrem.
 • Jestliže se vydáte k Viktoriinu jezeru, pak cestou zaskočte do Kericha, což je město obklopené zelenými čajovými plantážemi. Z tohoto místa pochází nejdůležitější produkce čaje z celé Afriky.
 • Neváhejte, dovolená v Keni bude stát určitě za to.

Důležité informace

 • úředním jazykem je svahilština, používá se však také angličtina a na některých místech se domluvíte dokonce i německy.
 • měnou je keňský šilink (Ksh). V oběhu jsou bankovky v hodnotách 20 až 1000 Ksh, dále měděné mince v hodnotě 1 až 20 Ksh.
 • Platba kartou není jednoduchá, přijímají jí většinou jen luxusní hotely a turistické agentury, někde však pouze kartu Visa, na jiných místech nefungují karty vůbec. Způsobuje to špatná vzájemná komunikace měst a Keni s okolními městy.
 • Cestovní pas musí platit ještě minimálně 6 měsíců od ukončení pobytu v Keni
 • pro vstup do země potřebujete platné vstupní či tranzitní vízum
 • zcela nezbytné je pro cestu do Keni cestovní pojištění a také očkování proti malárii, žluté zimnici, tetanu a hepatitidě typu A.
 • Pokud dojde k úrazu, pak raději zvolte soukromou nemocnici, ty státní nejsou doporučovány.
 • elektrická síť má napětí 220 V a anglické zásuvky
 • k pití používejte pouze balenou vodu. Voda v Nairobi se sice upravuje chlorem chemickou cestou, ale není vhodné jí užívat ani na čištění zubů, natož k pití (zejména, když nastane období dešťů). Pozor si dejte také na ovocné džusy, aby nebyly ředěné vodou či na led v nápojích. Nápoje připravené z převařené vody by závadné být neměly. Zcela zapomeňte na zmrzlinu, krátce vařené maso, plody moře a fastfoodové jídlo mohou být rovněž velmi nebezpečné ke konzumaci. Dokonce ani dušené maso nemusí být zbaveno bakterií, jež jsou pro naše tělo nebezpečné. Ovoce a zeleninu jezte jen oloupané nebo omyté v převařené vodě.

You may also like...