Advent v Evropě

Advent v Evropě

Advent v Evropě

Advent je nejúžasnějším obdobím z celého roku. Města po celém světě září tisíci světel a vánoční atmosféra na vás dýchá ze všech zákoutí. Vše je podtrženo vynikajícími pochoutkami, vánočními koledami a různými atrakcemi. Advent v Evropě má své osobité kouzlo, které prostě musíte zažít. Vrhněte se do různých měst Evropy a nasajte tu pravou adventní atmosféru. Ochutnávejte, poznávejte a hlavně nakupujte.

Advent v Římě

Nepopsatelná atmosféra adventního Říma vás doslova nadchne a bude to nezapomenutelný zážitek. Již 8. prosince, který je dnem neposkvrněného početí Panny Marie, zavládne v Římě ta pravá vánoční nálada. Tento den je dokonce státním svátkem, který je provázen průjezdem papeže městem a také jeho projevem na Španělském náměstí. Celé město rovněž rozsvítí všechny vánoční stromy.

 • Největšími a nejvíce zdobenými jsou stromy na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu, dále na Španělských schodech, Benátském náměstí a také u Kolosea.

Nad každou ulicí jsou zavěšeny vánoční girlandy. Kdo chce, může si kdekoliv ve městě pochutnat na oblíbených pečených kaštanech. Největší centrum té pravé sváteční horečky je barokní náměstí Piazza Navona, kde jsou stánky s ozdobami, betlémy, šperky z muranského skla, svíčky, vánoční pečivo a další.

 • V centru náměstí stojí každý rok kolotoč, hned vedle Berniniho Fontány čtyř řek.
 • navštivte římskou výstavu sta betlémů – tzv. 100 pesepi, která je vyhlášená a každý rok se koná od konce listopadu až do 6. ledna v Sale del Bramante na náměstí Piazza del Popolo.
 • Betlémy si můžete prohlédnout také v různých římských bazilikách, kapličkách a kostelích. Ten největší je většinou vystaven v bazilice Sv. Jana v Lateráně.
 • Velkým lákadlem římského adventu jsou místní speciality – torrone (měkký turecký med), pandoro (zlatý chlebíček), panettone, suché i vláčné italské cukroví, sušené ovoce a další.
 • Kdo chce netradiční vánoční dárek, může si udělat fotku u vánočního stromu, který stojí před Koloseem. Je to vánoční suvenýr zcela zdarma.

Advent v Krakowě

Pokud se vydáte na adventní výlet do Krakowa, určitě nezapomeňte na projížďku pod královským hradem Wawel, kde cesta vede kolem proslulé jeskyně s pověstným drakem. Prohlédněte si biskupský palác a rozhodně nevynechejte slavnou Sukiennici. Tato jednopatrová dlouhá budova nabízí prostor, kde můžete nakoupit tradiční polské suvenýry. Mají tu šperky z jantaru, sošky draka, což je symbol Krakowa a spoustu dalšího.

 • Na vyvýšeném pódiu u bývalé radnice zní tradiční polské koledy spolu s ukázkami lidových tanců.
 • Zajděte na Rynek Głównem, vyčkejte na krakovského hejnala a zvuk jeho trubky, na kterou troubí z věže Mariánského chrámu. Je to tradice od dob obléhání města Mongoly.
 • Určitě musíte zajít do chrámu Panny Marie, kde se můžete pokochat největším dochovaným vyřezávaným gotickým oltářem na celém světě.
 • Vychutnejte si pitný med, třešňovou vodku, punč, klobásy, bramborové placky a mnoho dalších dobrot.

Advent ve Štrasburku

Dopřejte si specialitu, kterou je pokrm Choucroutte. Vyrábí se z kysaného zelí, které bylo vařeno v ryzlinku. Zdobí jej různé druhy masa a klobás.

 • Ve čtvrti La Petite France je mnoho svátečně zdobených obchodů.
 • Nesmíte opomenout úchvatnou vinařskou oblast, kde můžete v místních sklípcích ochutnat tradiční bílé víno.
 • Dejte si tyrolský špek, punč, pražené kaštany, mozartovy koule, marcipán a další.
 • Zažijte divoké řádění čertů během tradičního průvodu pekelníků Krampusů, který stojí za to si i nahrát na památku.

Advent v Budapešti

Není nic lepšího, než se v době adventu projít ulicí Vaci, která patří k těm nejkrásnějším z celé Budapešti. Touto ulicí se dostanete i na vánoční trhy, které se konají na náměstí.

 • U baziliky sv. Štěpána můžete ochutnat horkou medovinu a pečené kaštany, které umí v Budapešti opravdu vynikající.

Adventní Wroclaw

Dříve než se pustíte do bujarého veselí a ochutnávky všech možných laskominek, udělejte si malou procházku po Tumském ostrově, Starém městě, prohlédněte si pestrobarevné štítové domy, které jsou na náměstí, a nechte se pohladit vánoční atmosférou podvečerního města ozářeného překrásnými světly.

 • ochutnejte prejt, bramborové placky a smažené pstruhy
 • užijte si noční procházku po kouzelně osvětleném wroclawském nábřeží

You may also like...