Krásy Korsiky

Krásy Korsiky

Krásy Korsiky

Zájezdy dovolená.cz letecky Zájezdy invia letecky

Korsika je hornatý ostrov, který leží ve Středozemním moři a patří pod správu Francie. Svou rozlohou, která dosahuje 8680 km2 je to 4. největší ostrov ve Středomoří. Korsika je rodištěm Napoleona Bonaparte a okouzlí vás svou takřka nedotčenou krajinou, která je známá svými ledovcovými jezery, krásnými bílými plážemi a průzračně čistým mořem.

Korsika sice není příliš hustě osídlena, přesto je zde několik větších měst a také spousta malých městeček, která se rozkládají v kopcích. Městečka jsou tvořena středověkými domy, které spojují úzké křivolaké uličky. Během procházek kolem těchto kamenných domků budete mít pocit, jako když se v nich zastavil čas a vůbec se jich nedotkla moderní společnost. Vzhledem k tomu, že jsou obyvatelé Korsiky silně věřící, najdete v každém městečku kostelík.

Která místa navštívit?

Cap Corse

Je to nejvíce opuštěné místo na celé Korsice, narazíte tu jen na několik málo rybářských osad. Obyvatelstvo však většinou netvoří rodilí Korsičané.

Ajaccio

Největší město z celého ostrova leží na západním pobřeží a náleží do regionu Corse-du-Sud. Mají tu letiště i přístav, odkud každý den vyplouvá spousta lodí směrem na Toulon, Sardinii, Nice a Marseille. Velká část budov, které ve městě stojí, byla vystavěna v půlce 20. století.

  • Největší zajímavostí tohoto města je narození slavného císaře a vojevůdce Napoleona, který zde strávil dětství.
  • Řada památek je věnována právě Napoleonovi, ať už jde o sochy či jeho rodný dům Casa Bonaparte, v němž bylo zřízeno muzeum, které tam funguje dodnes.
  • Nezapomeňte si prohlédnout také Cathédrale Notre-Dame de la Miséricorde (katedrála Nanebevzetí Panny Marie), kde byl slavný vojevůdce pokřtěn.

Calvi

Toto malé městečko je z poloviny vojenské, druhou polovinu pak tvoří rekreační středisko. Místní citadela je od 15. století zabrána francouzským oddílem cizinecké legie. Zhruba 6 km od Calvi leží přímo na kopci kostel Chapell de Notre-Dame, který pochází z 19. století. Pokud se chcete pokochat krásným výhledem na všechny světové strany, pak se vydejte právě tam.

Korsika

einheriar / Pixabay

Aléria

Toto přístavní město je známé svým rozsáhlým archeologickým dědictvím. Původně to byla řecká kolonie a potom také římská základna. Právě z ní pak byla Korsika roku 259 př. n. l. dobyta. Přestože zde bylo mnoho krásných historických památek, většina z nich po čase zchátrala. Mezi lákadla patří odkryté římské ruiny a také janovská pevnost, jež najdete blízko moderní části města.

Bastia

Hlavní město regionu Haute-Corse má letiště a také velký přístav, který leží na severu ostrova. Prosperující moderní město je známé svou historickou čtvrtí Terra Nova. Starý přístav obklopují budovy z 19. století a je zde také janovská citadela. Průměrně si zde můžete slunce užívat zhruba 240 dní.

  • Terra nova je charakteristická svou typicky korsickou architekturou.
  • Ke skvostům města patří citadela, která stojí nad starým přístavem Vieux Port
  • Přístav nabízí mnoho kaváren a restaurací.
  • Za prohlídku stojí guvernérský palác, etnografické muzeum a palác bývalé janovské vlády.

Corte

Toto město je jediným větším ve vnitrozemí a zároveň tvoří vstupní bránu do korsických hor. Počtem obyvatel zaujímá 4. místo mezi největšími městy Korsiky.

  • Jediným vnitrozemským hradem je tzv. Orlí hnízdo, které zde stojí již od 15. století. Z hradu si můžete vychutnat pohled na hluboká údolí s hladinami řek, jež se lesknou a stékají z okolních hor.
  • Pokud se vydáte na procházku do hor, musíte si vzít dostatečné množství vody, neboť teplota se tu může v letních měsících vyšplhat přes 30° C.

Bonifacio

Toto město leží na jihu Korsiky a můžete z něj dohlédnout na Sardinii, kterou odděluje Bonifácký průliv o šířce zhruba 12 metrů. Tento průliv je vlastně chráněná mořská rezervace, kde žije spousta druhů mořských živočichů. V průlivu leží také Lavezzi, což je souostroví několika menších ostrůvků. Domy jsou zde vysoké, uličky úzké a celkově město působí malebným dojmem. Bonifacio stojí na útesu nad mořem, který je z křídově bílého vápence.

Col de Bavella

Tento úchvatný horský průsmyk najdete na jihu Korsiky. Na své si zde přijdou milovníci pěší turistiky i horolezectví. K zajímavostem patří Trou de la Bombe, což je v podstatě skalní okno či spíše otvor ve skále, ke kterému se dostanete po místní stezce. Stejnou stezkou můžete dojít také k vrcholu Punta Velaco, kde si užijete krásný výhled na západní pobřeží Korsiky. Na úpatí štítů Bavella leží městečko Zonza, rovněž je tu malebný kostel Santa Maria Assunta.

Monte Cinto

Je to nejvyšší hora na Korsice, která měří 2 706 m. Najdete jí v regionu Haute-Corse, na jižní straně hory pak leží horské pleso Lac Cinto. V okolí hory jsou 4 jezera a na její vrchol vede několik turistických stezek.

Údolí Manganello

Pokud chcete navštívit jedno z mnoha krásných míst na Korsice, vydejte se do vysokohorského údolí Manganello. Cestu do údolí odstartujete na stezce, kterou najdete ve městě Canaglia, půjdete podél překrásného potoka Manganello, který vede přes skaliska a na některých místech dokonce nabízí i koupání, až dorazíte do údolí. Stezka není nijak náročná a odmění vás výhledem na Monte Rotondo.

Calanques Piana

Tato oblast se rozprostírá mezi městy Ajaccio a Calvi přímo nad zátokou Porto na západě Korsiky. Je to jedno z nejkrásnějších míst na celé Korsice, které je dokonce zapsáno i na seznamu světového dědictví UNESCO. Nezapomenutelným zážitkem jsou skaliska, která mají nádech červené barvy, neboť jsou to vulkanické horniny. Zásluhou eroze se tu vytváří mnohé tvary. Svůj podíl na tom mají silné větry na pobřeží a také vydatné deště. Pro turisty je tu několik stezek, z nichž si můžete užít spoustu pěkných výhledů.

Záliv Porto

Patří k nejkrásnějším zálivům Středozemního moře. Díky své bohaté fauně a flóře byl zapsán na seznam UNESCO. Najdete ho 2 km od Calanques de Piana. V zálivu je rovněž stejnojmenné městečko, jež se orientuje zejména na cestovní ruch. K dispozici je zde několik příjemných hotelů.

Calanche

Úchvatná oblast plná skalních útvarů z růžové a oranžové žuly, které spolu s útesy spadají rovnou do moře. O těchto útvarech mnoho lidí tvrdí, že jim připomínají postavy zvířat a lidí. Oblast byla také zapsána na seznam UNESCO.

Kaskády Polischellu

Tvoří je soustava jezírek, kaskád a malých vodopádů. Pyšní se křišťálovou průzračně čistou vodou. V jezírkách se můžete klidně vykoupat, což je zejména v létě velmi příjemné osvěžení. Pokud se vydáte na procházku podél kaskád, pak prožijete nejkrásnější zážitek a zároveň největší dobrodružství. V průběhu cesty budete muset některá jezírka přeplavat, překonat chůzí přes koryto potoka nebo zdolat některou ze strmých skalních stěn, které však nejsou nijak velké. Odměnou vám bude přes 20 vodnatých tůněk a také vodopádů, které si budete moci prohlédnout.

Porto

Toto příjemné přímořské letovisko najdete na západním pobřeží Korsiky. Pyšní se hezkým přístavem a krásnou oblázkovou pláží. Odtud se můžete vydat na túru soutěskou Spelunca nebo na pěší výlet ke skalním útvarům Calanche. Nad zálivem Golfe du Porto, se tyčí strážní věž (přesněji Janovská obranná věž), kterou zde Janované vystavěli jako obranu před nájezdy Saracénů. Zároveň můžete podniknout lodní výlety, které zde pořádají různé společnosti sídlící v místním přístavu.

You may also like...