Nejkrásnější místa naší planety

Nejkrásnější místa naší planety

Nejkrásnější místa naší planety

Každý z nás někdy navštívil nějaké hezké a zajímavé místo, ať už v České republice či v zahraničí, ale bylo tím nejkrásnějším, co naše planeta nabízí? Existuje nějaké, které jste ještě neprozkoumali? Některá dokonce vypadají, jako když jsou z jiného světa. Máme pro Vás 5 oblíbených míst, které stojí za to navštívit.

Horseshoe Bend – Arizona (USA)

Když se řekne Obří podkova, každý si hned vybaví pískovcový útvar na řece Colorado, jež připomíná právě koňskou podkovu. Vědci ho řadí mezi zázraky přírody, neboť řeka si tu po miliony let tvořila svou vlastní cestu, až vznikl tento oblouk, kolem kterého se řeka protáčí o 270°C. Tento skvost, který patří mezi oblíbené turistické atrakce, se nachází nedaleko města Page v Arizoně, což mají návštěvníci po cestě, když jedou do Grand Canyonu. Každý si chválí překrásný výhled (však také propast mezi vrcholem podkovy a korytem řeky měří 305 metrů) a úžasné ticho (pokud tam zrovna neječí nějaký turista samozřejmě). Jako nejvhodnější způsob dopravy je půjčit si auto. Poblíž je neplacené parkoviště (850 metrů od podkovy), také vstup na Horseshoe Bend je zdarma.

Grand Prismatic Spring – Wyoming (USA)

Yellowstonský národní park je úžasný sám o sobě. Sopečná aktivita sice není na povrchu až tak bujná, kdežto v podzemí, zejména ve větších hloubkách je to už o hodně divočejší. Právě díky těmto podzemním tlakům, se v této překrásné krajině odehrávají zajímavé úkazy. Máme tu gejzíry, které stříkají do velké výšky, vybuchující bahenní sopky, horké prameny vyvěrající ze země atd. Nejkrásnějším úkazem je však Velké duhové vřídlo či Duhová skvrna, to jsou názvy přírodního horkého pramene, který se svou velikostí řadí na třetí místo ve světě. Jeho průměr se pohybuje mezi 75 – 91 metry. Zhruba jednou za minutu vychrlí asi 2 tisíce litrů vody, jejíž teplota se pohybuje přes 70°C. Uprostřed pramene má voda 90°C. Vřídlo je charakteristické sytě modrou barvou, jež je výsledkem absorpce světla v čisté a 49 metrů hluboké vodě.

Vodopád Detifoss

Je to druhý nejmohutnější vodopád v Evropě (na prvním místě jsou Rheinfall), a zároveň nejvodnatější, nachází se na Islandu v národním parku Jökulsárgljúfur a za sekundu jím protéká až 500 m3 vody, která padá ze 44 metrové výšky. Výhled si můžete vychutnat na obou březích řeky Jökulsá á Fjöllum. Nejkrásnějším úkazem tohoto vodopádu je dvojitá duha.

Vodopád Detifoss

Salar de Uyuni – Bolívie

Původně to bylo dno jezera Minchín, které se postupně přeměnilo na solnou pláň. Přestože se tu ročně těží zhruba 25 tisíc tun soli, nachází se tu zhruba 10 miliard tun různých druhů soli. Největší zastoupení tu má sůl kuchyňská (NaCl) a sádrovec. Charakteristické jsou pro tuto solnou oblast obří kaktusy, jež mnohdy dosahují až do výšky 12 metrů. Když v lednu zaprší, utvoří se tu miniaturní solné jezírko. Voda nemá na sůl absolutně žádný vliv, ta je totiž tvrdá jako skála. Používá se jako stavební materiál na výstavbu domů a tvorbu soch. Určitě stojí za to, zařadit toto zajímavé místo na cestovní plán.

Plitvická jezera: Chorvatsko

Je to nejznámější národní park v Chorvatsku, tvořený soustavou 16 krásných jezer, které jsou různě spojeny desítkami velkých a malých vodopádů. Přírodní nádrže (jezera) jsou úžasná díky svým střídavým barvám, azurové, zelené a šedé. Jezera jsou poskládána tak, že vypadají jako terasy, mezi kterými jsou různé průtoky. Najdete tu 20 jeskyň a 140 malých vodopádů. Park se rozkládá na 29 482 hektarech. Kolem jezer jsou nádherné lesy, jež tvoří buky, jedle, smrky a tisy. Ze zvěře se tu nacházejí lišky, srnky, divoká prasata a také medvědi.

You may also like...