Varanasi – chrámy, gháty a další indické speciality

Varanasi - chrámy, gháty a další indické speciality

Varanasi – chrámy, gháty a další indické speciality

Váránasí je město s více než milionem obyvatel, které leží v indickém státu Uttarpradéš. Že jste o něm nikdy dříve neslyšeli? Možná jej znáte jako město Benáres nebo Káší (Město světel). A jelikož se jedná o město, které je jedním z nejdéle osídlených měst na celém světě, je považováno za svaté město buddhistů, hinduistů a džanistů. Váránasí je považováno za město Šivy, protože zde tento hinduistický bůh měl pobývat v doupěti, a poté vyletět k obloze v ohnivém sloupu světla.

Nezaměnitelná kultura Váránasí

Město se nachází na západním břehu řeky Gangy, která je známá pro svůj spirituální význam, a bývá zobrazována jako říční bohyně. To je pro samotné město Váránasí velmi důležité, jelikož se od této skutečnosti odvíjí celá místní kultura. V řece se omývá každý rok miliony lidí, protože věří, že očistí nejen jejich tělo, ale především duši. Do řeky se sype popel zemřelých lidí. Pozůstalí věří, že budou osvobozeni ze samsáry. Ta je chápána jako neustálé znovuzrozování nebo putování duše. Jedná se o koloběh nových a nových životů. Pokud je však popel zemřelého vysypán do vody, měl by duch těla dosáhnout stavu nirvány.

Pojďme si trochu více přiblížit, jak to v samotném městě vlastně vypadá. Pokud se ocitnete ve starém centru města, budete procházet velmi křivolakými uličkami s nespočtem krámků. Obchodníci, kteří prodávají ovoce a zeleninu, neustále kropí suroviny vodou, aby zůstaly čerstvé. Všude je samozřejmě mnoho lidí a cyklistů, občas minete dokonce i nějakou krávu. To vše je nedílnou součástí místní atmosféry.

Nezaměnitelná kultura Váránasí

Vznešené chrámy a gháty ve Váránasí

Narazíte na velkolepé hinduistické paláce, chrámy a gháty. Chrámy a paláce zde vybudovali mocní vládci Indie. Můžeme zde vidět například palác maharadži z Jaipuru, prince z Biháru nebo váránaského maharadži.

Gháty tvoří téměř celý západní břeh v délce asi 6 kilometrů. Jedná se o kamenné schody, které vedou do vod posvátné řeky. Dohromady je jich ve Váránasí zhruba 100. Většina z nich slouží ke koupání, a zbylé ke kremaci. Odehrávají se zde ale také běžné rituály každodenního života nebo náboženské obřady. Významným obřadem je například Ganga pudža, což je oslava bohů s hudbou a tancem. Nejznámějším ghátem je pravděpodobně Dashashwamedh. Zde měl údajně Brahma provést obětování deseti koní. Proto je považován za nejposvátnější chrám ve Váránasí, kde dnes také najdeme nejvíce kněží. V ghátu nesoucí název Angi Pooja vykonává každý den skupina mnichů své obřady. Tyto obřady jsou určeny k uctívání boha Šivy, ale také řeky Gangy, ohně a slunce.

Pěkným zážitkem je také projížďka na loďce, ze které můžete pozorovat dění na ghátech. Nejběžnějším dopravním prostředkem ve městě je autorikša nebo minibusy. I díky dopravě na vás bude město působit velmi chaoticky, rozhodně je místní atmosféra jedinečná a nezaměnitelná.

Vznešené chrámy a gháty ve Váránasí

You may also like...