Cesta na Nový Zéland

Cesta na Nový Zéland

Cesta na Nový Zéland

Nový Zéland je znám svými úchvatnými přírodními scenériemi. To vše díky bujné vegetaci, kterou tu najdete v podstatě všude. Na Zélandu se natáčela i oblíbená trilogie Pán prstenů. Vedle zasněžených horských štítů, činných vulkanických oblastí, jezer, pláží a ledovců, se tu nachází i unikátní druhy rostlin a živočichů. Dokonce se tu můžete seznámit s maorskou kulturou. V neposlední řadě je Nový Zéland rájem pro milovníky adrenalinových sportů.

Zájezdy dovolená.cz letenka Zájezdy invia letenka

Která místa navštívit?

Nový Zéland nabízí spoustu krásných míst. Najdete zde od každého něco – ledovce, gejzíry, úchvatné hory, fjordy a malebná města. Zéland má celkem 14 národních parků, 20 lesních parků a zhruba 3500 rezervací. Chráněno je přes 80 000 km2 území.

Auckland

V největším městě Nového Zélandu žije více než 1,2 milionů obyvatel, což tvoří zhruba 25% celkové populace Zélandu. Město se nachází mezi zálivem Hauraki a pohořím Hunus na Severním ostrově.  Co můžete navštívit?

 • Aucklandské civilní divadlo
 • Válečné muzeum
 • Náměstí Aotea
 • Britomartské dopravní centrum
 • Eden park
 • Harbour bridge
 • Podvodní svět Kelly Tarlton
 • Aucklandské muzeum dopravy
 • Věž Sky tower atd.

Rotorua

Toto město leží na severu blízko jezera Rotorua a patří k oblastem s největší geotermální aktivitou v parku Kuirau. Je zde spousta gejzírů, jezírek s bublajícím horkým bahnem, termální prameny a jezera. Na své si zde přijdou milovníci horské cyklistiky, vodních sportů a hlavně rybaření.

Taupo

Je to největší jezero Nového Zélandu, na jehož břehu leží stejnojmenné město. Před dvěma tisíci lety vzniklo toto jezero po erupci obří sopky, jež vychrlila 24 kubických kilometrů popelu, kamenů a skal. Znečištění tehdy zasáhlo celý svět a na nějaký čas i zatemnilo oblohu. Kráter sopky se propadl a jezero bylo na světě. Určitě stojí za prohlédnutí.

Huka Falls

Tyto vodopády se nachází blízko města Taupo a nadšenci si tu můžou zkusit bungee jumping. Na své si zde přijdou i milovníci kajaků, pro které je zdolání těchto vodopádů výzvou a adrenalinem.

Národní park Tongario

V tomto vysokohorském parku leží hned 3 aktivní sopky – Tongario, Ngauruhoe a Ruapehu. Díky aktivním kráterům, tekoucí lávě, termálním jezerům, krásným stráním, lesům a vysokohorským bylinám je tato oblast právem zapsána na seznamu UNESCO. Můžete si zde užít celoroční turistiku, horolezectví, včetně zdolávání ledovců, ale i zimní lyžování. Pro milovníky přírody tu je spousta překrásných parků, kde můžete relaxovat a čerpat chybějící energii.

Národní park Abela Tasmana

Malý park na pobřeží je kouzelný svými nedotčenými zlatavými plážemi a bujnou lesní vegetací v každém ročním období. Užít si můžete pobřežní turistiku, kempování, rybolov, jachting, výlety do vnitrozemí, ale také zkoumání jeskyní (což je samozřejmě určeno pro zkušené jeskyňáře).

Wellington

Hlavní město Nového Zélandu a zároveň druhé největší město v zemi najdete na jihu Severního ostrova. Sídlí zde parlament, vláda a většina velvyslanectví zahraničních zemí. Je to centrum zábavy, filmů, divadla a dalšího umění, k dispozici jsou kavárny a zaskotačí si zde i milovníci nočního života. Navštívit můžete také Papa Tongarewa, což je novozélandské muzeum, dále tu mají novozélandský symfonický orchestr, Královský novozélandský balet a spoustu dalších možností vyžití.

Aoraki/Národní park Mt. Cook

Na hranicích tohoto vysokohorského parku leží nejvyšší vrchol Nového Zélandu a zároveň nejdelší ledovec. Tato oblast je rovněž zapsána na seznamu UNESCO. Mt. Cook je zaměřen na skialpinismus a horolezectví, ale klidně si jej můžete projít i ve formě rodinné procházky či si udělat vyhlídkový let.

Národní park Wanganui

Na západním pobřeží ostrova je dominantou nejdelší řeka celé krajiny a to Wanganui, na které se dá snadno plavit lodí, kterou lze doplout až do srdce NP Wanganui, který je na seznamu světového dědictví UNESCO.

Queenstown

Pokud zatoužíte po adrenalinových zážitcích, pak je tohle místo právě pro vás. Zkuste bungee jumping, výlet offroadem nebo divokou projížďku tryskovou lodí Jetboat.

Christchurch

Největší město na Jižním ostrově má zhruba 359 tisíc obyvatel. Ve městě můžete zajít do muzea, galerie umění či leteckého muzea. Poblíž města je několik krásných pláží a také nabídka vodních sportů.

Te Anau

Oblast je hlavní bránou do země Pána Prstenů. Te Anau je druhým největším a zároveň i nejhlubším jezerem na Novém Zélandu.

Dart a Rees trek

Zéland je znám množstvím treků, tento je však nejpůsobivější a zážitek z něj bude nezapomenutelný. Trasa je v provozu pouze v letní sezóně, protože nehrozí lavinové nebezpečí. Právě zde se také natáčel Pán Prstenů.

Waitomo Caves

Leží jižně od Hamiltonu a jsou známé tím, že se zde vyskytují svítící červi. Jeskyni je možno projíždět na loďce za doprovodu zkušeného průvodce. Oblíbený je také jeskynní rafting.

Milford Sound

Úchvatná scenérie tohoto divu světa vás přenese do dávných časů, kdy jeden maorský bůh vysekal fjordy pomocí sekyry do pobřeží z nefritu. Tento fjord je 17 km dlouhý, hluboce zaříznutý a na jeho konci se stýkají hned tři další údolí. Fjord leží na zlomu pacifické a australské kontinentální desky, jež se pohybují proti sobě. Díky protisměrnému tlaku těchto dvou desek se okolní štíty vyzdvihly a každý rok se zvedají o 1 cm. Fjord byl vytvořen při zaplavení ledovcového údolí a je zde hloubka 300 m.

Ben Lomond

Jestliže si budete chtít vychutnat výhled na krajinu kolem jezera Wakatipu, pak si udělejte výlet či spíše výstup na 1 747 m vysokou horu Ben Lomond s převýšením 1 400 m. Chůze tam i zpět vám zabere 5 až 8 hodin.

Poloostrov Coromandel

Obklopují jej překrásné pláže s čistým jemným pískem, které jsou zejména na severu opuštěné. Ke krásným místům patří záliv Mercury Bay, skalnaté pobřeží v okolí Cathedral Cove či pláž Hot Water Beach. Právě na této pláži se nachází jeden z nejznámějších termálních pramenů.

Jaké sporty můžete na Novém Zélandu provozovat?

 • jízda na kajaku
 • rafting
 • bungee jumping
 • jachting
 • potápění

You may also like...