Itálie – Benátky

Benátky - poznávací zájezd

Itálie – Benátky

Zájezdy dovolená.cz bus Zájezdy invia bus

Jedno z nejromantičtějších měst, které bylo dokonce zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO, najdete bezesporu v Itálii. Benátky jsou oblíbeným cílem zamilovaných, kteří si vyznávají lásku třeba při noční projížďce na jedné z gondol, které brázdí více než 100 kanálů. Po městě se také můžete procházet po kamenných mostech a můstcích, kterých tu je přes 400. Kolem kanálů je zhruba 15 000 malebných domů, které stojí na dubových kůlech, ty jsou zaražené do moře. Hlavní dopravní tepnou je Canal Grande, který je dlouhý 4 km a asi 70 m široký. Tento kanál vede středem města.

Samozřejmě, že Benátky nejsou jen místem pro zamilované, na své si zde přijdou i milovníci historie, umění a kultury. Je zde mnoho muzeí, galerií, kostelů, paláců a mnoho dalších úchvatných staveb a skvostů historie. Dnešní Benátky jsou rozloženy na 118 ostrovech a ostrůvcích, to vše uprostřed mělkého vnitřního moře, je to v podstatě taková laguna. Do roku 1846 bylo toto město ostrovem se vším všudy, ale nakonec bylo propojeno s pevninou pomocí železničního náspu.

Benátky a gastronomie

Pokud už do tohoto krásného města zavítáte, rozhodně nesmíte vynechat místní kuchyni. Italská gastronomie se pyšní svou úžasnou lehkostí a vynikající chutí. Italové jsou mistři ve výrobě pizzy, těstovin a také zmrzliny, ale mají i skvělé pečivo a rybí speciality. V restauraci se vám může stát, že místo polévky dostanete jako předkrm těstoviny. Speciality italské kuchyně můžete ochutnat v tavernách, což jsou zdejší stravovací zařízení. Národními jídly jsou v podstatě špagety a pizza. Když si objednáte těstoviny, ozdobí vám je strouhaným parmezánem (ten se používá nejvíc), pizzu zase dochutí mozzarela. K dalším oblíbeným sýrům patří mascarpone, které známe především díky Tiramisu a pak gorgonzola. Italský trh se pyšní více než 400 druhy těstovin, od hladkých po rýhované, přes klasické a bylinkové po kořeněné a podobně.

Která místa navštívit?

Náměstí sv. Marka

Každý, kdo navštíví Benátky, musí zamířit i na toto slavné a turisty velmi vyhledávané náměstí Piazza San Marco (mimo jiné tu vždy bylo nejvíce holubů). Je to nejníže položené místo z celých Benátek, jež obklopují krásné budovy. Díky své poloze je toto náměstí místem častých záplav, které jsou tu běžné i víckrát za rok. Vždy jsou však k dispozici provizorní můstky, které i při zaplavení umožňují procházet se zde bez větších omezení. Blízko vody najdete sloupy sv. Theodora a sv. Marka, pocházející až z 12. století. Na jednom ze sloupů můžete vidět sochu okřídleného lva, což je znak Benátek. Náměstí je známou adresou významných institucí, včetně vládních budov.

Bazilika sv. Marka

Nejslavnější kostel v celých Benátkách, vystavěný v byzantském slohu pochází z 11. století. Svou současnou podobu však získala až v 15. století. Bazilika je charakteristická svým honosným a velmi bohatým vzhledem, který podtrhují ozdobné mozaiky a samozřejmě zlato. Zdobení bylo údajně doplňováno vždy při návratu benátských mořeplavců, kteří pokaždé nějakou vhodnou ozdobu přivezli ze svých dalekých cest. Typické jsou pro baziliku také její kupolovité střechy, kterých má celkem pět. Doplňují je ozdobné věžičky a řada soch. Jedinou vadou na kráse, kterou tato úchvatná stavba má, je zvlněná podlaha uvnitř baziliky, což je následek častých povodní. Do hlavního prostoru vás vpustí bezplatně, avšak pouze ve vhodném oděvu. Zavazadla odložíte v nedaleké úschovně, protože dovnitř je s nimi vstup zakázán. Dále se zde nesmí fotit ani natáčet. Kdo chce navštívit zvonici, musí zaplatit poplatek €8.00, v nabídce je také zvýhodněná vstupenka za €4.00.

Dóžecí palác

Palazzo Ducale vždy byl a stále je jednou z nejdůležitějších budov z celých Benátek. Za časů Benátské republiky to bylo centrum moci a sídlo tehdejší vlády. Palác byl vybudován na místě, kde od 10. století stála dřevěná palisáda se strážními věžemi a příkopem, poté jí vystřídala podobně vyhlížející tvrz, kterou však zničil požár. Následně bylo rozhodnuto, že je zapotřebí nová budova, která by mohla město reprezentovat. Východní křídlo se budovalo v letech 1301 až 1340, západní pak dokončili roku 1450. Stavba patří do benátské gotiky, přesněji gotika s prvky byzantské architektury. Při poznávání Benátek nesmíte tento architektonický skvost rozhodně vynechat.

Velký kanál

Zmiňovala jsem se o něm již v úvodu článku, protože je to nejen hlavní tepna, ale také významná atrakce Benátek. Pokud se s ním chcete seznámit, pak je nejlepší využít dopravní člun (vaporetto), ale samozřejmě je k dispozici i vodní taxi nebo gondoly, jejich cena je však značně vyšší. Během plavby po 4 km dlouhém kanálu uvidíte krásné historické paláce, kostely a další budovy (pocházející většinou z 13. až 18. století), kterými jsou lemovány okolní břehy. Cestou proplujete celkem pod třemi starými mosty. Kdo si chce prohlédnout kanál ze břehu, může využít slavných mostů Ponte Rialto, Ponte Degli Scalzi nebo Ponte dell´Accademia.

Ponte di Rialto

Most stojí asi v polovině Velkého kanálu a v jeho okolí najdete spoustu prodejních stánků, kde si můžete koupit suvenýry na památku. Propojuje čtvrti San Polo a San Marco, je to velmi důležitá spojnice. Patří k nejvíce navštěvovaným a také k nejčastěji fotografovaným mostům v celých Benátkách. Poprvé byl otevřen roku 1591 a zhruba 300 let byl jedinou šancí jak překročit Velký kanál, tehdy nahradil několik dřevěných můstků, které stály o kousek dál od 12. století. Vzhled mostu je unikátní, protože je tvořen dvěma nakloněnými rampami. Na nich se nachází sloupoví a také obchody, to vše na obou stranách. Jsou zde 3 chodníky, dva na kraji mostu a jeden uprostřed, ten je nejširší. Oblouk mostu má rozpětí 48 metrů a na výšku celých 7,5 metrů. To bylo důležité zejména proto, že tudy proplouvaly galéry.

  • navštivte Galleria dell´Accademica, což je umělecká galerie, kde najdete největší sbírku benátského umění.
  • Santa Maria dei Frari je největším gotickým chrámem z celých Benátek, nachází se ve čtvrti San Polo.
  • San Giorgio Maggiore, tento klášterní kostel s kopulí leží proti Dóžecímu paláci na malém ostrůvku.
  • Santa Maria dei Miracholi, malebný renesanční kostelík, který pochází z 15. století známý svým barevným obložením z mramoru můžete najít v blízkosti mostu Rialto.
  • zvonice Campanilla, která leží naproti chrámu sv. Marka, nabízí nezapomenutelný výhled na celé město. Nad hlavami vám navíc bude viset 5 velkých zvonů.
  • prohlédněte si také nejkrásnější palác blízko Velkého kanálu Palazzo Vendramin-Callergi od Maura Coducciho, v jehož okolí narazíte ještě na palác Ca´Pesaro, kde je Muzeum moderního umění a Ca´d´Oro, v jehož prostorách je Muzeum středověkého umění.
  • z dalších významných kostelů je dobré zmínit Chiesa degli Scalzi, jež pochází z roku 1656, potom tu je San Geremia, kde jsou střeženy ostatky sv. Lucie (byla to mučednice ze 4. století) a také kostel Santa Maria della Salute, který svou bílou kopulí skvělé doplňuje romantickou atmosféru města.
  • hlavními kostely jsou Santi Giovanni e Paolo (říká se mu také San Zanipolo) a Santa Maria Gloriosa dei Frari

Karneval v Benátkách

Pokud milujete tradice a chcete zažít to pravé vzrušení, pak navštivte Benátky v únoru, kdy Benátčané oslavují příchod jara a pořádají překrásný karneval, který trvá až do Popeleční středy. Všude v ulicích a na gondolách uvidíte stovky až tisíce masek, které budou hýřit různými barvami. Náměstí sv. Marka nabídne různá divadelní představení a také mnoho hudby. Karneval v Benátkách je známou událostí, na kterou sem rádi zavítají turisté z celého světa.

You may also like...