Větší elektronika nesmí na palubu letadel do některých destinací

Větší elektronika nesmí na palubu letadel do některých destinací

Větší elektronika nesmí na palubu letadel do některých destinací

V minulosti bylo naprosto běžné, že jsme si mohli vzít na palubu letadla v podstatě jakoukoliv elektroniku. Nyní se předpisy některých společností a letů mění. To naštěstí nebude znamenat hned to, že ji budeme muset nechat doma nebo ji odložit do zaparkovaného auta na letišti, ale bude to znamenat, že ji musíme umístit do odbaveného zavazadla. Tedy toho takzvaně velkého, které mizí v útrobách letiště a patří do zavazadlového prostoru. Pro mnohé to může být problém, zvláště s ohledem na reálné obavy poničení. Předpisy jsou ale jasně dané.

O jakou elektroniku se jedná?

Jde o poměrně přísné nařízení, které si lze interpretovat tak, že cokoliv je větší než mobilní telefon, musí být umístěno v odbaveném zavazadle. Na palubu si tedy můžete vzít v podstatě jenom právě zmíněný telefon a třeba MP3 přehrávač. Notebooky nebo tablety, čtečky elektronických knih, stejně jako třeba přenosné DVD přehrávače už musí být umístěny do zavazadlového prostoru. Zapomínat nesmíme ani na to, že úřady jako nežádoucí označují i fotoaparáty, nebo herní konzole. Zde však skutečně rozhoduje jejich velikost. Pokud jde o malou herní konzoli do ruky a obyčejný kompaktní fotoaparát za pár tisícovek, je možné mít oboje na palubě u sebe. Až budete parkovat na letišti, doporučujeme věci pro jistotu porovnat, abyste neměli u bezpečnostní kontroly problém. Na umístění do odbavovaného zavazadla je na tomto místě již pozdě.

O jakou elektroniku se jedná?

Jakých letů a jakých aerolinek se to týká?

Je vidět, že daná nařízení jsou poměrně přísná. Jak jsme uvedli v úvodu, potěšující zprávou je to, že se rozhodně netýkají všech letů. Jenom některých konkrétních, stejně jako jenom některých aerolinek. Pokud se podíváme na nařízení blíže, musíme nejprve říci, že zákaz je platný pro lety, které jsou realizovány z rizikových letišť Blízkého východu, jsou to lety přímé a končí v USA. Konkrétně jde například o lety z Istanbulu, Káhiry, Casablanky, ale například i Dubaje, nebo Abú Zabí. Kromě těchto letů nesmíme zapomínat ani ty, které startují v Turecku, Egyptě, Tunisku, Libanonu, Jordánsku a Saúdské Arábii. Zde však v případě, že se jedná o přímé lety do Velké Británie. Pokud tedy máte v plánu cestu do jedné z rizikových oblastí, a vaše cesta zpět bude spojena s přímým letem do Velké Británie nebo USA, nezapomeňte na tento zákaz myslet.

Jakých letů a jakých aerolinek se to týká?

Proč tato omezení?

Jak jistě tušíte, důvodem není pochopitelně nic jiného než teroristické útoky. Konkrétně šlo o jednu teroristickou hrozbu, která však nebyla nijak blíže specifikována. Byly dodány jenom kusé informace spojené s tím, že bomba může být ukrytá právě v některém z větších zařízení, které mohou na první pohled vypadat jako klasická elektronika. Její útroby mohou být jiné a aktivace na palubě by mohla způsobit velkou zkázu.

You may also like...