Navštivte Guadeloupe – ostrov krásných vod a bohaté přírody
Příboj je tu měkký jako jazyk malého štěněte a každá vlna, která vás olízne, by si zasloužila, abyste se s ní pomazlili. Stejně jako se slůvkem Guadeloupe, což je název, který dal ostrovu jeho objevitel Kryštof Kolumbus. Ale ani původní název by vás nezklamal. Zněl Karukera, což znamená Ostrov krásných vod.
Ponechme historii historií – koho z turistů, toužících po zapomnění každodenní pracovní rutiny, zajímá? Podstatnější je, že ač tento ostrov patří Francii, tak jako Martinik, Réunion a francouzská Guayana, od kontinentální Evropy ho dělí sedm tisíc kilometrů. Všechny je s Francií pojí zpěvavý jazyk okořeněný kreolskými výrazy a pravidelné letecké spojení s Air France. A také na první pohled viditelná skutečnost, že požívají výhody evropské samosprávy a netouží po samostatnosti.
Téměř schengenský ráj
Pro člověka, který už někdy navštívil dnes módní Kubu nebo Jamajku, je pobyt na Guadeloupe a přilehlých ostrůvcích pohlazením po duši. Na cestu tam nepotřebuje vízum ani pas, stačí občanka. Na místě samotném se nemusí o ničem dohadovat, vše má svoje – našinci srozumitelná pravidla. Počínaje značením silnic v délce 1975 km, na kterých se jezdí vpravo, přes menu v restauraci uvedené s konečnou cenou, až po bufetovou snídani v hotelu, která je vyšperkovaná exotickým ovocem.
Elektřina spolehlivě proudí ve 120 V a přístroje nevyžadují převaděče ani jiné zástrčky. Turistické služby fungují na jedničku, co si objednáte, to dostanete.
Nelze se tak zbavit dojmu, že jste kdesi na předměstí jihofrancouzského velkoměsta, což napohled potvrzují i okolní zacpané silnice. Řidiči na sebe však netroubí ani si neprocvičují zásobu nadávek. Karibský temperament si schovávají na jindy. Třeba na jídelní orgie umocněné šálkem punče, jehož většinu tvoří třtinový rum. Případně na zuk. Jde o tanec s prvky lambády s natolik erotickými předklony a záklony, že to Evropanky většinou nevydýchají…
Dotyk motýlích křídel
Motýlí tvar Guadeloupe se skládá ze dvou částí. Západní křídlo má plochu 950 km² a nazývá se Basse-Terre (Dolní země). Vzniklo sopečnou činností a dominuje mu vulkán La Soufriére ve výšce 1464 metrů nad mořem. Okolní zelenou plochu pralesa a 20 ha přírodního parku prořezávají jen občasné vodopády. Žádný z turistů by si neměl nechat ujít zastávku u padající vody do stometrové hlubiny v Cascade aux Écrevisses či trochu vzrušení při přechodu houpajícího se mostu přes řeku Bas-Davis.
Východní křídlo Guadeloupe označované jako Grande-Terre (Velká země) s plochou 560 km² je naopak ploché jako deska stolu, neboť ho tvoří vápencový podklad, do kterého vlny vykousaly zátoky připomínající z lodě středověké hradby. Tuto část ostrova pokrývají plantáže banánů a ananasů. Právě odtud prý putoval tento šťavnatý plod poprvé do středověké Evropy.