Evropa

Vydejte se s námi za poznáním a krásami Černé hory

Počet českých turistů, kteří tráví svou dovolenou v Černé Hoře, každoročně vzrůstá. Černá Hora se tak pomalu stává jednou z nejoblíbenějších zemí pro příjemnou celoroční dovolenou. Společně se zeměmi jako jsou Itálie, Řecko nebo Bulharsko patří k doporučovaným místům pro letní dovolenou u moře.

Na těchto stránkách jsme pro vás připravili bohaté informace o Černé Hoře. Najdete zde podrobnosti o nejzajímavějších místech v Černé Hoře i informace o turisticky zajímavých místech.

Doporučujeme last minute zájezd

Místa, která stojí za návštěvu

Černá Hora po dlouhá desetiletí patřila ke klasickým místům, kam se v letních měsících rok co rok uchylovali tisíce turistů z celé Evropy, aby se zde potěšili silnou kombinací přívětivého moře a vysokých hor. Spolu s rozhořením Balkánského válečného konfliktu počátkem 90. let nicméně došlo k útlumu zájmu o tuto oblast, který poměrně dlouho přetrvával i poté, co se Černá Hora opět stala bezpečným a klidným regionem. Což je i není škoda.

Vzhledem k tomu, že dodnes Černá Hora není místem, o kterém by jako o cíli pro ideální dovolenou snily celé rodiny, většina země neztratila onen nádech zapomenutého kraje, který je pro ni po léta typický, a který sem spolu s fascinující přírodou stále láká ty, kdo již měli to štěstí zem navštívit. A právě proto se o Černé Hoře někdy mluví jako o „Skryté perle Jadranu“. Pojďme se nyní blíže podívat na některá z jejích turisticky nejatraktivnějších míst.

Boka Kotorská je jméno jedné z hlavních dominant celé země

Právě fotografie tohoto obřího zálivu ležícího v severní části černohorského pobřeží často najdete v prospektech cestovních agentur, kde ilustrují malebný ráz této části Jadranu. Na mnoha cestovatelských portálech se také dočtete, že patří mezi nejkrásnější zálivy světa. Je to jedno z těch míst, kde se v květu můžete ráno vykoupat v moři, a potom jít lyžovat.

Boka Kotorská je tvořena čtyřmi drobnějšími úžinami, jejichž břehy mají společně více než sto kilometrů. Prakticky ze všech stran ji obklopují vysoké skalní stěny, které se odráží v hlubokých sytě modrých vodách Jaderského moře. Jedinečný charakter Boky Kotorské kromě hor utváří také sedm ostrovů – Sveti Marko, Mamula, Gospa od Skrpjela, Sveti Djordje, Milosrdja, Ostrvo cveca a nejmenší Mala Gospa.

Boka Kotorská je kromě jejích přírodních útvarů zajímavá také pokud jde o zdejší osídlení, které trvá již půl třetího tisíciletí. Mnoho z podob, jež zde v minulosti nabývalo si je možné prohlédnout i dnes – řetěz měst lemujících její pobřeží je bohatý na historické stavby, z nichž za zřejmě největší klenot můžeme prohlásit město Kotor.

Perast Cove Kotor Montenegro Sea
pixelRaw / Pixabay
Montenegro Balkan Historically
Největší jezero na Balkáně – Skadarské jezero

 

Národní park Durmitor

Durmitorský masiv, horská oblast na severu Černé Hory, byla díky zdejší netknuté přírodě prohlášena již roku 1952 za národní park. Ten pokrývá jak vlastní pohoří s kouzelnými kaňony řek Tara, Susica a Draga, tak i široké údolí řeky Komarnica. Celá oblast tak svým návštěvníkům skýtá mnoho vyhlídek na nesčetné vrcholky hor, stejně jako různě velká ledovcová jezera obklopená hustými, stálezelenými pralesy.

Dokladem působivosti Národního parku Durmitor je také skutečnost, že zmíněné skály obklopující tok řeky Tara tvoří druhý největší kaňon na světě, po slavném kaňonu řeky Colorado. Na rozdíl od něj jsou zde ale břehy řeky plné bujné vegetace, pozornost si zde zaslouží zejména háje černých borovic, jejichž stáří se odhaduje na více než čtyři sta let.

Durmitor Mountains Landscape
Durmitorský masiv, horská oblast na severu Černé Hory.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *