Navštivte Tunisko – ráj cestovatelů, podmanivou a nezapomenutelnou zemi

Tunisko, stát v severní Africe, je snem snad všech cestovatelů. Poslechněte volání dálek a vydejte se na cestu! Po cca 2,5 hodinách letu se ocitnete v bezpečné arabské zemi, ve které je levně a navíc si docela dobře vystačíte se znalostí angličtiny.

Tunisko je lahodným cestovatelským koktejlem namíchaným z arabského životního stylu s odlišnými zvyky, hodnotami a rituály. Tato brána k poznání arabského světa v sobě snoubí krásu měst na pobřeží, historii monumentálních památek, pohodlí letních sídel, pláže s velejemným pískem a nekonečný žár slunce. V Tunisku se odjakživa střetávaly rozdílné světy. Tunisko je zkrátka podmanivou a nezapomenutelnou zemí.

Po staletí se tu mísily punské, římské a turecké vlivy. 19. století přineslo francouzskou kulturu. Sezóna v Tunisku trvá od května až do října. Na jaře je moře sice ještě docela studené, zato léto v Tunisku je jako stvořené k uspokojení cestovatelských vášní.

Flag Of Tunisia Flag Tunisia Symbol
Navštivte Tunisko – ráj cestovatelů, podmanivou a nezapomenutelnou zemi

Navštivte křivolaké uličky Mediny

Necítíte-li se na rozpálených plážích zrovna nejlépe, zchladit se můžete třeba v křivolakých uličkách Mediny, opevněného centra starého města, ve 3. největším a snad i nejstarším městě Tuniska, v přímořském městě Sousse. U šálku mátového čaje vydržíte klidně celé odpoledne, protože ta atmosféra vás prostě pohltí. Úkryt před slunečními paprsky najdete v Sousse i v kvetoucích zahradách a malých parčících. Ještě než vzniklo samotné město, byl v 8. století postaven Ribát, klášter, který dodnes třeba spolu s Velkou mešitou na okraji města přitahuje davy turistů.

Nezapomeňte navštívit místní súk

Že nevíte – co a kde máte hledat? Súk neboli tržiště představoval odjakživa neodmyslitelnou součást arabského světa. Kousek za městem se velké oblibě těší pravidelný nedělní trh. Procházku po historii zakončete na místních zlatavých plážích.

Působivým zážitkem je i pohled na římské koloseum El Jem. Nedělejte si starosti, Afriku kvůli této stavbě ze 3. století opouštět nemusíte. Tato velmi zachovalá aréna se vypíná uprostřed obyčejného města v jižní části středního Tuniska. Domy okolo amfiteátru působí tak trochu zanedbaným dojmem, nemusíte se tedy bát ultramoderních komplexů, které by rušily přítomnost historie.

El Jem El Djem Tunisia Architecture
Pixi0815 / Pixabay

Druhým největším městem Tuniska je přístavní město Sfax. I tady má Medina s mocnými hradbami stejné orientální kouzlo jako v Sousse. Navíc ceny suvenýrů a služeb jsou o poznání příznivější, proto by byla škoda trávit celé dny na pláži.

Nelze zmiňovat velká města Tuniska a opomenout Tunis, hlavní město Tuniska na severu Afriky. Máte-li možnost srovnávat, dáte určitě za pravdu těm, kteří hovoří o naprosté jedinečnosti Tunisu v porovnání s ostatními městy islámského světa. Kosmopolitní Tunis vám vyrazí dech svou pestrobarevností.

Nesmíte zapomenout ani na tradiční kuchyni

V Tunisu ochutnejte cosi z místní kuchyně. Ve starém maurském domě, v restauraci Dar El Jeld, si objednejte “kabkabou” a už se jen těšte na chutnou rybu s cibulí, rajčaty, pepřem a pikantními severoafrickými olivami.

Jsou-li vám krásy měst cizí a vyhledáváte-li mnohem raději komfort letovisek, zkuste to v nejjižnějším letovisku Zarzis nedaleko ostrova Djerba. Oko evropského návštěvníka určitě potěší berberský večer s folklorem v beduínském stanu. Jemný zlatý písek a teplé moře hledejte na jihu Tuniska, sever se skalnatým i písečným pobřežím vám určitě vřele doporučí každý nadšenec potápění.

Tunisia Desert Camel Sun Rise
Sarch / Pixabay

1 komentář: „Navštivte Tunisko – ráj cestovatelů, podmanivou a nezapomenutelnou zemi

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *