AsieThajsko

Koh Samui – poznáváme krásy ostrovů kokosových palem

Až vás zase popadne touha po voňavých dálkách, nebo prostě budete jen chtít na chvíli opustit Českou republiku, sbalte kufry a vydejte se do Thajska, chcete-li do Thajského království.

Bujné thajské přírodě dává beze zbytku vyniknout ostrov kokosových palem, Koh Samui. Možná budete chtít alespoň pár nocí strávit uprostřed tropického ráje v minimalisticky pojatém luxusním hotelu The Library na místní proslulé pláži Chaweng.

Dokonalé soukromí si dopřejte v luxusním hotelu Vikka Beige, který byl umně zasazen do divoké vegetace kokosových palem. U sklenky dobrého vína se později můžete kochat výhledem na divoký Indický oceán. Toužíte-li cestovat stylově, vězte, že krásný hotel objevíte třeba i u rybářského městečka Cha-am, jehož scenérie jsou doslova dechberoucí. Ostrov Koh Samui je součástí východního pobřeží, které je ovlivňováno monzunem, jenž vrcholí od prosince do února.

Počasí v Thajsku ovlivňují monzuny

Východní Thajsko a západní pobřeží Thajska ovlivňuje v červnu začínající jihozápadní monzun, což přináší deštivou sezónu trvající do konce září. Tropické období se v Thajsku naplno projeví v dubnu a v květnu, kdy teploty dosahují v průměru 36°C. Jako ideální čas k návštěvě Thajska se pro turisty ze střední Evropy jeví listopad až konec února. Výjimku představuje pouze západní pobřeží Thajského zálivu a ostrovy poblíž Surat Thani, na těchto místech totiž právě vrcholí monzun.

Thajsko je rájem všech smyslů. Thajsko v sobě snoubí starodávnou kulturu, pohnutou historii, průzračné moře, nádhernou přírodu, tisíce ostrůvků plných palem, krásné hory, elegantní historické parky (kupř. Sukhothay), džungle deštného pralesa, domorodé vesnice i respektovanou thajskou kuchyni.

Ko Samui Thailand Beach Sea Water
Zachtleven / Pixabay

Když už jsme u kuchyně, není možné nezmínit, že Thajci jídlo opravdu milují, jídlo pro ně představuje největší životní vášeň. Téměř na každém rohu ulice narazíte na prodavače rafinovaných pochoutek.

Thajská kuchyně je inspirující

Chcete-li i vy ovládnout umění thajské kuchyně, zapište se alespoň na jednodenní kurz do školy vaření ve slavném městě Kanchanaburi. Za jednodenní kurz zaplatíte v přepočtu přibližně 400 korun. Ve městě Kanchanaburi navštivte také noční bazar, který ulice na čas promění ve velkovývařovnu.

Čerstvou zeleninu a ovoce nakoupíte na plovoucích trzích. Snad nejvíce proslul plovoucí trh v Damnen Saduaku.

Většina Thajců žije v centrální nížinné části, která je velmi úrodná, a rovněž v hlavním městě Bangkoku, ve městě, jemuž se často říká Město andělů. Nezapomenutelným zážitkem bývá projížďka na tuk-tuku, tříkolce s neskutečným rachotem. Bangkok vzdává hold kráse tržišť, luxusních domů i velkolepých buddhistických chrámů.

Víte, co jsou to mogoty?

Na jihu Thajska se před vámi otevřou brány bizarních skalních útesů vápencového složení, které vystupují z moře a jimž se říká mogoty. Ať už se rozhodnete pro letovisko Phuket, Ko Phi Phi, Krabi, Pattayu, všude tam snad budete mít příležitost poznat umění thajského divadla a hudby. Potká-li vás trocha štěstí, zažijete na vlastní kůži některý z mnoha svátků a zúčastníte se i bujarých oslav.

Ještě než se do Thajska vydáte, něco si o něm přečtěte, ať se nedostanete svou neznalostí do nezáviděníhodné situace. Nezapomeňte, že král se svou rodinou i Buddha jsou v Thajsku nedotknutelní. A propos – 90 procent Thajců vyznává právě théravádový buddhismus, zbytek Thajců pak islám, hinduismus či animismus. Přejete-li si dozvědět se ještě o trochu víc, musíte Thajsko spatřit na vlastní oči!

Ko Samui Thailand Beach Sea
Zachtleven / Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *