Guadeloupe – objevte plážovou idylu i chuť místní kuchyně
Než se vydáte na průzkum ostrova, který se nejlépe provádí s autem z půjčovny, je třeba si odpočinout. Lákají k tomu desítky pláží. Záleží jen na vaší volbě, kde na ručníku či v lehátku zakotvíte. Objevování může začít třeba u městečka pojmenovaném po svaté Anně, které nabízí takzvané městské pláže. Na východ od něj se rozvaluje karibská kráska – Bois Jolan – se sluncem vyběleným pískem a tyrkysově modrou vodou. Před vlnami příboje ji chrání útes daleko v moři. Svěšené listy palem se pohupují ve větru a nabízejí příjemný úkryt před pražícím karibským sluncem.
Městečko Saint Francois ve východní části Guadeloupe pro změnu charakterizuje minimálně pětihvězdičkový luxus – našli byste tam kasino, golfové hřiště i marínu s milionářskými jachtami a katamarány. Některé z nich pravidelně vyplouvají k 10 km dlouhému ostrůvku La Désidare s obřími kaktusy a nezměřitelným množstvím pohody a klidu.
Přes hledáček fotoaparátu
Většinu obyvatelstva tvoří tmavě zbarvení mulati, kteří si plnými doušky užívají všeho, co jim příroda naděluje. Na rozdíl od jiných karibských ostrovů si turistů nevšímají, doslova je ignorují. Tedy pokud jim nenabízejí nějakou službu, nebo je nezačnou fotografovat. To nesnášejí! Přesvědčíte se o tom už v Pointe-á-Pitre, který je tepajícím srdcem ostrova.
Babky kořenářky, oblečené do barevných šatů nazývaných karo, nabízejí bylinky všech druhů, barev a tvarů. Dřevěné pultíky se prohýbají také pod nákladem zeleniny, exotického ovoce a květin. Ale stačí zvednout objektiv fotoaparátu a ozve se takový křik doprovázený máváním rukou, že k ústupu zavelí i sebe zanícenější reportér. Jedinou možností je nakoupit co možná nejvíce věcí a pak požádat o povolení k snímku.
Kreolská nouble cuisine
Průměrné sedmadvacetistupňové teplo si podá vnitřní klimatizace a chvíli se budete cítit skoro jako doma, než ochutnáte porci pikantní omáčky připravené na každičkém stole. Olejový roztok ukrývá papričky ostřejší než žiletky, které dokáží přebít i unikátní chuť místní kuchyně.
Jejím základem je koření colombo – jakási směs koření na bázi kari a samozřejmě suroviny většinou z moře. Je s ním pokrevně spojený i předkrm accrass, byť na to nevypadá. Jde o smažené noky ze sušených ryb či rozemletých krabů, které chutnají zvláště v kombinaci se sorbetem z kokosového mléka. A právě tyhle unikátní mixy chutí jsou na ostrově Guadeloupe nejzajímavější a budete na ně vzpomínat dlouho potom, až vyblednete a proměníte se zase v typicky bílého Středoevropana.